Našou prioritou je odbornosť, diskrétnosť a ľudský prístup.
Klienti neustále oceňujú naše služby v oblasti administratívy, ekonomického poradenstva a sprostredkovateľskej činnosti, ktorá sa týka služieb, obchodu a financií.
Koronavírusová pandémia sa z hľadiska počtu nakazených, zomrelých a dnes aj zaočkovaných najviac dotkla seniorov nad 65 rokov. Na druhej strane je pravda, že väčšina z nich je vlastníkom úverom nezaťaženého bývania, dostáva pravidelne každoročne valorizovaný dôchodok, štát im ponúka cestovanie zadarmo, väčšina obcí a miest dokáže zabezpečiť lacné stravovanie, ako aj kultúrne vyžitie v dôchodcovských kluboch a takto by sme mohli pokračovať. Z masovo komunikačných prostriedkov sa neraz dozvedáme, že naši seniori sú predmetom záujmu nekalého podnikania jednotlivcov a organizácií, ktoré im ponúkajú rôzne služby, vrátane poskytnutia peňazí na „záchranu“ niekoho z rodiny, čo väčšinou nie je pravda. Či sem môžeme zaradiť pripravovaný projekt zo strany Ministerstva financií a Národnej banky Slovenska týkajúci sa projektu reverznej hypotéky, s čím sa v niektorých západných štátoch seniori bežne stretávajú, ponecháme na ich rozhodnutí a posúdení.
Štandardným spôsobom vysporiadania majetku po zomrelom je dedičské konanie. V praktickom živote však dochádza aj k situácii, že niekto nemá dediča, ale pritom si senior chce „užiť“ svoju starobu trebárs cestovaním, na ktoré z jeho dôchodku nevychádza. Jednou z možností budú reverzné hypotéky. Pod obsahom tejto hypotéky treba rozumieť, že senior predá finančnej inštitúcii svoju nehnuteľnosť, ktorá mu zaplatí jednorázovo alebo v pravidelných splátkach. Senior naďalej ostáva vo „vlastnom“ bývať a má tiež povinnosť sa o predanú nehnuteľnosť riadne starať. Banka poskytne tento úver na časť založenej nehnuteľnosti zvyčajne na úrovni 50 percent jej hodnoty, čím sa financujúca banka stáva jej vlastníkom, ktorá nemôže tak byť predmetom dedičského konania. Reverzná hypotéka by sa nemala poskytnúť osobám starším ako 55 rokov a jej splatenie je zabezpečené až na konci reverzného hypotekárneho vzťahu z predaja nehnuteľnosti po smrti vlastníka. Aká bude ešte konečná podoba pripravovaného zákona nevieme, či vlastníkom bude len financujúca banka alebo aj štát, ktorý by takto získanú nehnuteľnosť mohol využívať na nájomné bývanie. Tiež bude potrebné uskutočniť celý rad legislatívnych zmien v občianskom práve a v iných zákonoch, napokon aj v daňových zákonoch, či splácaná renta sa bude zdaňovať a akou sadzbou. Aj z tohto krátkeho prehľadu jej mechanizmu fungovania seniori vidia, že sa budúcemu dôchodcovi radšej oplatí nehnuteľnosť predať za dohodnutú vyššiu cenu, dožiť svoj život v domove sociálnych služieb alebo tam, kde bude o neho riadne postarané. Pokiaľ sa senior rozhodne pre čerpanie hypotéky, tak namiesto reverznej by sa viac mohol zaujímať o fungovanie digitálnej hypotéky, pri ktorej sa on-line spôsobom dozvie všetko čo pre efektívne a teda lacné požičanie peňazí potrebuje vedieť. Ku konečnému rozhodnutiu určite prispeje aj poradensko-sprostredkovateľská spoločnosť V-Consulting.sk, na ktorú sa môžete s dôverou obrátiť.
Ing. Róbert Hölcz, CSc.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi spoločnsoti V-Consulting.sk, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Spoločnosť V-Consulting.sk, s.r.o. nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.